PROJEKT: EKO VRTEC

CILJI, ki uresničujejo program ekovrtec so razvijanje pozitivnih medsebojnih odnosov, učinkovita raba naravnih virov, spodbujanje kreativnosti in izmenjava idej ter vzgoja za zdrav način življenja v zdravem okolju.

Eko VRTEC kot način življenja:

Cilji, ki jih uresničuje program Eko VRTEC kot način življenja:

- vzgajanje za zdrav način življenja v zdravem okolju (uvajanje ekološke pridelane hrane, pitniki v ustanovi, gibanje)
  - učinkovita raba naravnih virov (voda, odpadki, energija)
  - spodbujanje kreativnosti, inovativnosti in izmenjava idej
  - vzgajanje za okoljsko odgovornost
  - izvajanje celostnega pristopa vzgoje in izobraževanja v programu  Ekošola kot način življenja

- vzgoja za zdrav način življenja v zdravem okolju

EKO PROJEKTI NAŠEGA VRTCA (od oktobra 2015 do aprila 2016):

1. ZGODNJE NARAVOSLOVJE TEMELJ ZA TRJANOSTNI RAZVOJ:

Projekt: Znanje o gozdovih - gozdna igralnica

Za program ekovrtcev opredeljuje pomen naravnega okolja kot učilnice, ki navdihuje in spodbuja. Narava kot okolje je sredstvo in učilnica, s katerimi vplivamo na otroka, na njegov razvoj in odnos do narave - okolja.

Prav v zvezi s to projektno vsebino so povezani posamezni raziskovalni tematski sklopi s področja naravoslovja v ekoakcijskem načrtu za ekovrtce.

Zakaj je programska dejavnost ekovrtecv usmerjena v naravno okolje, okolje otrokovega doma - zato, ker je naravno okolje motivacija za iskanje, odkrivanje nejasnega, neodkritega, vzrokov in posledic.

Temeljni cilj zgodnjega naravoslovja v predšolskem obdobju v ekovrtcih je uvajanje otrok v svet naravoslovja, ki temelji na učnem principu svobodnega in ustvarjalnega spoznanja sveta narave.

( Vodja: Ruth Gramec)

2. PROJEKT: EKOBRANJE ZA EKOŽIVLJENJE

V današnjem času raznovrstnih informacijsko - komunikacijskih tehnologij, je ohranjanje odnosa do knjige še posebej nujno in pomembno. Tudi v letošnjem šolskem letu 2017/2018 si želimo, da bi z branjem še naprej na najučinkovitejši način, preko ustvarjalnega mišljenja, krepili ekološko zavest s pomočjo knjige. Zaradi široke naravnanosti nam projekt EKOBRANJE ZA EKOŽIVLJENJE nudi veliko možnosti za kreativnost. Pomeni eno od poti za vzpodbujanje otrok k branju tovrstne literature z ekološko tematiko in s tem prispeva k razvoju okoljskega izobraževanja.

( Vodja: Tina Čimžar )

3. TEMATSKA SKLOPA:

a) voda: Vsakodnevno bomo izvajali sprehode in gibalne aktivnosti na prostem v vsakem vremenu ( vremenu primerna obutev, obleka, palerina, dežnik ). Cilji tematskega sklopa:

- otrok odkriva in spoznava lastnosti vode in drugih tekočin ( vodo opazuje in jo čutno doživlja ),

- otrok odriva in spoznava pojave na nebu ter spoznava vremenske pojave,

- otrok odkriva in spoznava, kako se snovi mešajo in kako se pri tem spreminjajo lastnosti,

- otrok odkriva in spoznava vodo v različnih pojavnih oblikah in spoznava izhlapevanje tekočin, taljenje snega in ledu ter zamrzovanje vode,

- besedno in likovno podoživlja svoj odnos do vode in iger z njo ter oblikuje svoj odnos do čiste in nečiste narave,

- otrok spoznava, kaj potrebuje sam in druga živa bitja za življenje ter ohranjanje in krepitev zdravja.

( Vodja: Tina Čimžar )

b) odpadki- krožno gospodarstvo:

- informiranje in izobraževanje o načinih ravnanja z odpadki,

- povečanje količin zbranega papirja,

- spodbujanje izvirnih idej otrok na temo odgovornega ravnanja z odpadki,

- aktivno vključevanje v proces zbiranja, odlaganja in recikliranja papirja,

- otrok se navaja za skrb za čisto okolje,

- v igralnici bomo postavili koše za ločevanje odpadkov

- otrok spozna, da iz odpadkov lahko ustvari nekaj novega, uporabnega

( Vodja: Tina Čimžar)

4. DAN ZEMLJE, 23.4.2018

- posadimo drevo na vrtčevsko igrišče

- spodbujanje otrok k skrbi za nekaj živega, preživljanje dragocenega časa v naravi ter opazovanje in občudovanje dogajanje okrog sebe

EKO KOORDINATOR: Tina Čimžar

SODELOVALI BOMO PRI ZBIRANJU STAREGA PAPIRJA, TONERJEV, KARTUŠ, BATERIJ, PLASTIŽNIH ZAMAŠKOV, MOBILNIH TELEFONOV.

PROJEKT: GLASBENA SKRINJICA

Zakaj glasba?

Ker otroke:

- pomirja in sprošča,

- vpliva na razvoj njihovih možganov,

- spodbuja medsebojne interakcije,

- navaja na sodelovanje in prilagajanje,

- vpliva na otrokov osebnostni razvoj,

- navaja otroke na subtilnost,

- spodbuja kreativnost,

- nudi občutke zadovoljstva in sprejemanja.

PROJEKT: EKO VRTEC

PROJEKT: Z GIBANJEM DO ZDRAVJA

V šolskem letu 2016/2017 nadaljujemo z projektom Z GIBANJEM DO ZDRAVJA, v povezavi s športnim programom MALI SONČEK.

KU-KUC GLEDALIŠČE Z MAŠO IN MEDVEDOM

V sklopu lutkovnega abonmaja, smo v letošnje leto medse povabile Gledališče KU-KUC, z igrano predstavo MEDVEDJA SIMFONIJA.

SVETOVNI DAN HRANE

Svetovni dan hrane se praznuje vsako leto, letos 16. oktobra 2018.

OBISK PISATELJICE ALEKSANDRE PINTERIČ

Kdo sploh je ta gospa, smo se spraševali že dolgo pred njenim obiskom? Ugotovili smo, da je že pred leti napisala čudovito slikanico z naslovom Veliki nemarni škornji, ki je že takrat otroke popolnoma prevzela.