DEVETOŠOLCI V STIČNI IN NA BOGENŠPERKU

V torek, 6. 10. 2020, so učenci 9. razreda obiskali cistercijanski samostan v Stični in grad Bogenšperk.

Najprej so se ustavili v Stični, kjer so spoznali red cistercijanov in njihovo življenje, posvečeno tišini, molitvi in delu. V muzeju so si ogledali stiške rokopise in izvedeli, kakšen je bil pomen knjig v srednjem veku. Sprehodili so se po križnem hodniku in si zapomnili imena dveh najbolj znanih menihov zadnjih let - patra Gabrijela Humeka, ki je bil slikar in patra Simona Ašiča, ki je bil znan zeliščar. V samostanu je delujoča trgovina - čajarna - kjer prodajajo čaje po recepturi patra Simona.

Na gradu Bogenšperk pa so učenci izvedeli, kakšno je bilo življenje znanega Slovenca Janeza Vajkarda Valvasorja, ki je svoj pečat pustil tudi v Krškem. V gradu so v posameznih prostorih prikazana področja, ki so zanimala Valvasorja. Najbolj ga poznamo po njegovi enciklopediji Slava vojvodine Kranjske. Valvasor je do danes edini Slovenec, ki je bil sprejet v angleško Kraljevo družbo - najstarejše strokovno združenje, ki se ukvarja predvsem z matematičnimi in naravoslovnimi znanostmi.