OBISK VETROVNIKA V LOGATCU

V četrtek, 3. 10. 2019, so učenci 9. razreda obiskali vetrovnik v Logatcu.

"Šli smo v Logatec, in sicer v Vetrovnik Logatec.

Tam smo bili priča kratki predstavitvi vetrovnika, nato pa smo si šli pogledati motorje vetrovnika. Sicer so štirje, vsak ima moč 250kW, torej vsi skupaj en MW(megawatt), približno 1/1000 vse elektrike v Sloveniji na leto. Vsak motor ima premer okoli 4 m. Ima velike lopatice, ki se zavrtijo 16 krat na sekundo. Veter, ki ga proizvedejo lopatice, se preusmeri v sobo dve nadstropji višje, in sicer v stekleno komoro, imenovano vetrovnik. Veter pri največji hitrosti skozi mrežico, ki preprečuje, da bi ljudje padli dol, piha s hitrostjo okoli 250 km/h. Mi smo si v vetrovniku podajali žogo, ko je veter pihal okoli 70 km/h, učitelj Vlado je poskusil leteti, Jaka in Gašper pa sta se spretno preizkusila v saltah in drugih poskokih. V vetrovniku smo bili priča nenavadnemu pojavu, in sicer, da dež lahko pada navzgor.

Na koncu je sledil kratek test in odhod proti Ljubljani."

Matic Kink, 9. a